INTÉZMÉNYEK

pl. bölcsődék, óvodák, oktatási intézmények, laktanyák, kapitányságok; telephelyek; raktárakönkormányzati épületek; hivatali épületek; irodaépületekszállókterepen dolgozók, szolgáltatók; stb.

Gépek, berendezések (munkaeszközök):

A villamos gépeket, berendezéseket jogszabály, szabvány, dokumentáció által előírtaknak megfelelően időszakos, biztonsági felülvizsgálatoknak kell alávetni, hiszen ezek (munkaeszközök lévén) folyamatos igénybevételnek vannak kitéve, és sokszor mostoha körülmények között üzemelnek; a munkavállalók velük rendszeres kontaktusba kerülnek – meg kell tehát győződni arról, hogy a feszültség alatt lévő részeket közvetlenül nem érinthetik meg.

Épületek és helyiségeik:

  1. Magyarországon nagy számban találhatóak olyan régi építésű önkormányzati, vagy állami fenntartású épületek, amelyek részleges felújításon átestek ugyan, de az a villamos hálózatot legtöbbször nem érintette.

A vezetékhálózat elöregedett (szigetelésük, kötéseik meggyengültek), a vezetékek és a kötések a megnövekedett terhelést (egyre több villamos fogyasztó miatt) nem bírják károsodás nélkül elviselni (→tűzveszély); megbízhatatlan, vagy hibás az épület földelése, esetleg hiányzik is, a földelő vezetékek (védővezető rendszerek) meghibásodtak és a munkavállalók tudtán kívül veszély (→áramütés veszélye) áll fenn.

Gyakran találkozni olyan nagy teljesítményű, erős áramú berendezéssel is amely például nincsen hatásos védelemmel ellátva (nincsen földelve), tehát nem kötötték be, vagy nem megfelelően kötötték be a védővezető rendszerbe, vagy védővezető (földelés) nélküli konnektorba csatlakoztatták (→áramütés kockázata). Megtörténik, hogy sok esetben nem jártak el elég körültekintően a telepítésüknél, karbantartásuknál, ellenőrzésük ritka és felületes volt, vagy a körülmények megváltoztak (→tűzveszély kockázata megnő).

Ezek a hibák jelentős kockázatot hordoznak és könnyen balesethez vezethetnek.

  1. Az újabb építésű önkormányzati, vagy állami fenntartású épületek (pl. bölcsődék, óvodák, oktatási intézmények, laktanyák, kapitányságok; telephelyek; hivatali épületek, stb.) villamos hálózatának és alkatrészeinek lehetnek olyan meghibásodásai, rendellenes működései, amiket csak rendszeres érintésvédelmi felülvizsgálattal lehet felderíteni. A nagyobb problémák (pl. tűzveszély kialakulása, áramütés kockázatának megnövekedése, a zárlatvédelem, vagy az áramvédő kapcsoló meghibásodása) célzott, műszeres vizsgálatokkal megtalálhatóak, és kisebb javításokkal meg is szüntethetőek.
    A balesetek, tűzesetek megelőzésén van a hangsúly, a rendeletekben megfogalmazott kötelezettség másodlagos. Javasoljuk, ha gyanús jeleket, kisebb üzemzavarokat tapasztalnak a villamos hálózatban, ne várják meg következő esedékes felülvizsgálatot, hanem vizsgáltassák meg velünk a problémás területet – megelőzve ezzel a nagyobb baj bekövetkeztét!

→ evillany.hu, telefon: 06302476696, Györök Zoltán, email: info@evillany.hu

-a fenti linkek segítségével válasszon kategóriát-